© 2019 Design and development by Manu Lago. Neodans S.C-Sólodos. All rights reserved 

Festival Internacional de Danza Contemporánea e Certame de Creación de Dúos e Sólos

2015  Sólodos En Danza Costa Rica

2 - 22 de marzo 2015 - Costa Rica

 

PROGRAMACIÓN FESTIVAL SóLODOS EN DANZA / COSTA RICA / 2015

 

A terceira Edición de SóLODOS EN DANZA comprende as datas do 2 ao 22 de marzo de 2015, con diferentes actividades como programación, foros internacionais, obradoiros, workshops, charlas, colaboracións, intercambios… ademáis do Certame de Creación, terán lugar durante as seguintes datas:

 

DÍAS 2 AO 6 de MARZO:

OBRADOIRO DE PRODUCIÓN CON VÍCTOR LÓPEZ CARBAJALES en Universidad de Costa Rica. Actividade Organizada por Danza U.

 

TALLER SHANTÍ VERA en Gráfica Génesis.

Actividade Organizada por Tres Hermanos.

Lugar de Realización: Gráfica Génesis

 

DÍAS 9 AO 11 de MARZO:

Obradoiro DE INDUSTRIAS CULTURAIS en CCE

Lugar de Realización: Centro Cultural de España.

 

TALLER DE VICTORIA P MIRANDA en Universidad de Costa Rica.  Actividade Organizada por Danza Universitaria.

 

DÍA 12  MARZO:

PRESENTACIÓN DE REDES ESCÉNICAS (Mesa Redonda)

Datas : 12 de marzo / Jueves

Horarios: De 10 a 1 pm.

Lugar de Realización: Centro Cultural de España.

Entrada gratuita previa inscrición en solodosendanza@gmail.com

Interveñen:

NATIVIDAD BUIL / Red A Cielo Abierto / España

JACIEL NERI / iN muestra de arte escénico ( CAMP_iN / PLATAFORMA_iN / Acciones escénicas Urbanas )

SHANTÍ VERA / Cuatro X Cuatro - Arte Escénico Contemporáneo / México

ERICK JIMÉNEZ / Sólodos En Danza / Costa Rica - España

VICTORIA PÉREZ MIRANDA / Bailarina e Coreógrafa / España 

JOSE ANDRÉS ÁLVAREZ SANÓU / Tres Hermanos / Costa Rica

MARKO FONSECA e RAÚL MARTÍNEZ / Los INnato - La Machine Festival de Calle / Movimiento Contemporáneo / Costa Rica

 

DANZA FORO con SASKIA DE RONDE - CLAUDIA FRANCO -  VICTORIA P MIRANDA en Teatro Montes de Oca, Universidad de Costa Rica. Colabora: Danza U.

Entrada gratuita. 

Horario: 7 pm - 8.30pm.

Lugar de Realización: Teatro Montes de Oca.

 

DÍA 13 MARZO: 

WORKSHOP PARA FINALISTAS/ VICTORIA PÉREZ MIRANDA e ERICK JIMÉNEZ  /  PHYSICAL TRAINING - MOVEMENTO e DRAMATURXIA

Datas: Venres 13 

Horario: de 9 a 12 

Espazo Realización: Parque de Barva de Heredia.

Só para participantes, pódese asistir libremente como ointe do obradoiro.

 

FORO INTERNACIONAL

Datas : 13 de marzo / Venres

Horario: De 7 a 9 pm

Lugar de Realización: Centro Cultural de España.

Entrada Libre

Interveñen:

Natividad Buil / Festival Trayectos / España

Sandra Gómez / Directora do Festival Internacional de Solos y Dúos / Nicaragua

Jaciel Neri / Director Moving Borders / México

Erick Jiménez / Director SóLODOS / España

Adrián Figueroa / Director Compañía Nacional de Danza / Costa Rica

 

DÍA 14 MARZO:

OBRADOIRO VICTORIA PÉREZ MIRANDA e JANKO NAVARRO / PHYSICAL TRAINING - REACCIÓN e COMPOSICIÓN DO ESPAZO

Datas: Sábado 14 

Horario: de 9 a 12 

Espazo Realización: Parque de Barva de Heredia.

Só para participantes,pódese asistir libremente como oínte do obradoiro.

 

GALA CÍAS NACIONAIS 

Horario: 4.30 pm 

Espazo Realización: Chatarrera Espacio de Creación e Investigación Artística, Barva de Heredia.

Entrada gratuita previa inscrición en solodosendanza@gmail.com

 

DÍA 15 MARZO:

CERTAME DE CREACIÓN DE DÚOS E SOLOS e GALA DE DANZA SóLODOS EN DANZA / BARVA- COSTA RICA / 2015

10 am / Clase Tres Hermanos

11.30 pm / Apertura Certame UNA Danza Joven

11.45 pm / Comenzo Certame Coreografías Finalistas

7pm / Gala de Danza e Entrega de Premios

 

CERTAME DE CREACIÓN DE DÚOS E SOLOS EN DANZA CONTEMPORÁNEA / 15 de Marzo de 2015 en Parque de Barva de Heredia.

O día 15 resalizarase o Certame de Creación de Dúos e Solos en Danza Contemporánea. Doce serán as coreografías finalistas que concursarán polo premio que consiste nunha xira durante un mes por diferentes festivais e certámes internacionais españoles, onde tenrán a oportunidade de consolidar e mostrar a súa proposta escénica. 

 

Ademáis haberá outros premios como bolsas, programacións e residencias artísticas que se realizarán en diferentes países, entre eles Nicaragua, México, El Salvador, España e Costa Rica. 

 

O Certame comenzará ás 11.30 am no parque de Barva, coa Apertura do Certame a cargo do Elenco de UNA Danza Joven, con coreografía de Los INnato, compañía ganadora da primeira edición de SóLODOS EN DANZA. Posteriormente  terá lugar o concurso de Dúos e Solos coas 12 coreografías finalistas, con participantes que proveñen de Costa Rica, Puerto Rico, Argentina, Nicaragua, Alemania, Panamá e México.

 

Pola noite entregaranse os premios e realizarase unha Gala de Danza coa participación de Compañía Nacional de Danza, Compañía de Cámara Danza UNA de Costa Rica, Claudia Franco de Italia, Saskia De Ronde de Bélgica, Lusco e Fusco de España, Victoria Pérez Miranda de España (Ganadora do “Premio a un Artista para participar na Gala de SóLODOS EN DANZA 2015, outorgado no Certame Internacional de Coreografía Burgos & New York 2014) e a compañía mexicana “Pájaro Mosca”, que foron as ganadoras do Certamen SóLODOS en DANZA da pasada edición.

 

PEZAS FINALISTAS que concursan no Certame o día 15:

 

. JPG de MARIAN WEDEL e GREI QUEZAC

Intérpretes: Marian Wedel e Grei Quezac / Costa Rica

 

 SOV de MÓNICA SÁNCHEZ e LOURDES VENEGAS - Colectivo Portachunchería

Intérpretes: Mónica Sánchez e Lourdes Venegas / Costa Rica

 

CONOCIDOS PASAJEROS DE NORBERTO G. COLLAZO

Intérpretes: Norberto G. Collazo e Abraham Texidor Aguilera / Puerto Rico

 

DIOS PERDONA PERO LOS PERROS NO de PABLO MARÍN eMÓNICA MORA - Inquieta RES Arte Escénico.

Intérpretes: Pablo Marín e Mónica Mora / Costa Rica

 

LA TERCERA LEY DE ISAAC de JOSUE MORA e FELIPE ALVARADO

Intérpretes: Josue Mora e Felipe Alvarado / Costa Rica

 

PUNTO EN COMÚN de YEINNER CHICAS e TINA HALFORD 

Intérpretes: Yeinner Chicas e Tina Halford / Nicaragua - Alemania

 

CRONOGRAMA de ALFONSO CASTRO e ANDREA NÚÑEZ

Intérpretes: Alfonso Castro Araya e Andrea Núñez Segnini / Costa Rica

 

ZONA Ñ de ALEJANDRA MELGOZA.

Intérpretes: Alejandra Melgoza e Itzamná Ponce / México

 

SOBRECARGA de VALERIA GODOY e LUCIANO SÁNCHEZ 

Intérpretes: Valeria Godoy e Luciano Sánchez / Argentina

 

CALIBRE de DANIEL LUGO

Intérpretes: Daniel Lugo e César Antonio Ibarra / México 

 

1 MM2  de OMARIS MARIÑAS QUINTERO

Intérprete: Omaris Mariñas Quintero / Panamá

 

FUNUS de ANA PAULA RICALDE 

Intérprete: Ana Paula Ricalde / México

 

PREMIOS/ BOLSAS/ PROGRAMACIÓNS aos que optan os finalistas do Certame:

 

1. PREMIO XIRA SóLODOS EN DANZA 2015 / España.

Organiza e Outorga: SóLODOS

Lugar de realización: España. 

Datas: xuño e xullo de 2015. 

Xira por España: Festival Cádiz en Danza, Cádiz, Andalucía/ Festival Lekuz- Leku, Bilbao, País Vasco/  Festival Trayectos, Zaragoza, Aragón./  Festival Deltebre Dansa, Deltebre, Cataluña./ Festival Dantza Hirían, San Sebastián, Festival Corpo(a)terra, Galicia.

 

2. PREMIO:  Semifinalista no Certamen Internacional de Coreografía Burgos & New York  2015 / España.

Organiza: Ballet Contemporáneo de Burgos

Lugar de realización: Burgos, España. 

Datas: 22, 23 e 24 de xullo de 2015. 

Organiza: Ballet Contemporáneo de Burgos./ www.cicbuny.com

 

3. PREMIO: Programación en VII Festival Internacional Cuatro X Cuatro

Arte Escénico Contemporáneo 2016 / México.

Organiza: Compañía Cuatro X Cuatro / Otorga: Shantí Vera, Director artístico e programador.

Lugar de realización: Xalapa, México. 

Datas: Maio 2016. 

Organiza: Cuatro X Cuatro. 

Premio outorgado por: Shantí Vera, Director artístico e Programador do Festival.

 

4. PREMIO: Programación Festival de Danza Contemporánea de Solos e Dúos de Nicaragua 2015/ Organiza: Compañía Arte y Danza / Outorga: Tres Hermanos / Nicaragua.

Lugar de realización: Sala Mayor do Teatro Rubén Darío, Nicaragua. 

Datas: Datas exactas por definir, comprendidas en Novembro 2015. 

Organiza: Compañía Arte y Danza de Nicaragua. 

Premio outorgado por: Tres Hermanos, Costa Rica.

 

5. PREMIO PARA UN ARTISTA: BOLSA MOVING BORDERS / IN-Muestra de Arte Escénico / CAMP_IN 2015

Organiza: Moving Borders

Lugar de realización: San Luis Potosí, México. 

Datas: Decembro de 2015. 

Premio outorgado por: Jaciel Neri, Director de Moving Borders.

 

6. PREMIO Programación na 2da MACHINE Festival de Calle / Movimiento Contemporáneo 2015 / Costa Rica.

Organiza: La MACHINE Festival de Calle / Movimiento Contemporáneo / Costa Rica.

Lugar de realización: UCR – Cuidad de la Investigación, San José. 

Datas: 19 de marzo de 2015. 

Organiza: La MACHINE. 

Premio outorgado por: Marko Fonseca, Raúl Martínez e Adriana Cuéllar.

 

7. PREMIO: Programación en Festidanza 2015 / El Salvador /Organizado porGemadance / Outorga: Tres Hermanos. 

Organiza: Gemadance

Lugar de realización: Teatro Nacional de San Salvador

Datas:  Entre 1 e 6 de xullo de 2015

Premio outorgado por: Tres Hermanos

 

DÍAS 17 ao 22 MARZO

Colaboracións e Actividades con:

- La 2da Machine Festival de Calle /Movimiento Contemporáneo

- CND

- Teatro de las Afueras

SóLODOS EN DANZA COSTA RICA 2015

Dirección: Eric Jiménez e Maruxa Salas

Produce: Sólodos, Neodans, Recoprimax SA

Coproduce: Centro Cultural de España

Colabora: Municipalidad de Barva, Infocoop, UNA, UCR, CND.

1/25